Finské pece

teplo domova

Finská protiproudá pec

fpece-nahled Finské krbové pece pocházejí již podle názvu z Finska. Není náhodou, že právě z této chladné země, kde zima trvá dlouho a člověk by tak protopil i kalhoty. Jsou ovšem hojně využívané i ve všech severských zemích, a posuneme-li se na jiný světadíl, tak i v Kanadě a na Aljašce.

Fungují na principu sálavého tepla, což je podrobně vysvětleno v odstavci věnovanému principu vytápění, což je příjemné vysoce výhřevné teplo, které není nákladné ani na čas, ani na peníze, potřebujete mít pouze nějakou zásobu, nejlépe suchého, dřeva, ochotu jednou, maximálně dvakrát denně zatopit, a to jen v případě, že jste zmrzlíci, více se nepřikládá, a ochotu jednou za měsíc až dva vynést popel. Toto ocení zejména ženy, přotože z tohoho způsobu topení je opravdu minimální nepořádek, je tím pádem vhodný i pro alergiky.

fpec-2-nahled S větší krbovou pecí v pohodě za příjemného tepla vytopíte spodní patro domu, naše rodina jednou pecí vyhřívá celé přízemí, tj. asi 90m2, bez použití dalšího přídavného topení, nezáleží na venkovních teplotách, venku bude minus 20 a vy budete mít doma příjemně a milo. Sálavé teplo dobře akumulují i podlahy a stěny, zejména pak dřevo, tedy srubové domy, chaty atd., takže i při hlubokých mrazech vám nemrznou nohy a můžete běhat bosky po teploučké podlaze, to jistě oceníme všichni, ale nejvíc děti, mohou si v klidu hrát na zemi a vy se nemusíte bát, že nastydnou. Inovace, kterou jsme si vymysleli, je ještě vyzděná vyhřívaná lavička okolo kamen, ze které se člověku nechce ani slézat…

Proč právě finskou protiproudou pec?